Pompa ciepła to jedno z rozwiązań, dzięki którym możemy korzystać z alternatywnych źródeł energii cieplnej. Ogrzewanie domu i wody użytkowej pompą ciepła możliwe jest dzięki pobieraniu ciepła z powietrza lub gruntu, czyli odnawialnych źródeł energii. Liczne zalety korzystania z pomp ciepła sprawiają, że są one wykorzystywane w celu ogrzewania m.in. domów jednorodzinnych. Czy pompa ciepła powinna pracować poza sezonem grzewczym? Sprawdźmy, czy odłączenie pompy ciepła od zasilania jest polecanym sposobem na oszczędzanie energii w sezonie letnim.

Koszty związane z ogrzewaniem domów z roku na rok rosną. Nie jest to wzrost rzędu kilku procent – w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem domu i wody to nawet kilkaset procent. Pompa ciepła to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Dzięki montażowi pompy ciepła możemy uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie oraz poprawić stan środowiska naturalnego. Szczególnie korzystne dla domowego budżetu jest jednoczesne korzystanie z pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, bo dzięki fotowoltaice możemy produkować prąd, którym zasilana jest pompa ciepła.

Użytkownicy pomp ciepła poszukują jednak sposobu na ograniczenie zużycia energii elektrycznej poza sezonem grzewczym. Dobrym sposobem na oszczędności wydaje się odłączenie pompy ciepła od zasilania, bo latem nie ogrzewamy przestrzeni mieszkalnej, ale… producenci pomp ciepła i instalatorzy są innego zdania.

Dlaczego pompa ciepła powinna pracować przez cały rok?

Pompa ciepła to zaawansowane pod względem technologicznym urządzenie, które zostało odpowiednio zaprogramowane, dlatego okresowe korzystanie z pompy ciepła może wpłynąć w niekorzystny sposób na pracę systemu grzewczego.

W przypadku pompy ciepła system centralnego ogrzewania i dystrybucji wody działają automatycznie, co jest jedną z zalet tego rozwiązania. Ingerowanie w pracę zaprogramowanego urządzenia może stać się przyczyną wadliwego działania systemu. Trzeba pamiętać, że oprogramowanie urządzenia dba nie tylko o efektywne działanie systemu centralnego ogrzewania oraz pozwala korzystać z ciepłej wody, ale także zapewnia odpowiednie warunki higieniczne pracy instalacji. Odłączenie pompy ciepła od zasilania może doprowadzić do jej uszkodzenia, co ma związek m.in. z brakiem możliwości przeprowadzenia kontrolnych testów podzespołów. Trzeba również wiedzieć, że wyłączenie pompy ciepła uniemożliwia okresowe, automatyczne czyszczenie elementów systemu grzewczego, co może doprowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w instalacji, a także powstawania zatorów z wytrącających się z wody osadów.

Korzystanie z pompy ciepła w celu schładzania przestrzeni mieszkalnej

Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale także schładzać przestrzeń mieszkalną, działając jak klimatyzator. Dzięki temu nie musimy obawiać się letnich upałów oraz związanego z nimi dyskomfortu. W celu schładzania pomieszczeń za pomocą pompy ciepła doskonale sprawdzają się klimawentylatory, którymi można zastąpić tradycyjne grzejniki zimą oraz schładzać pomieszczenia latem. Więcej na temat zastosowania klimawentylatorów w celach grzewczych można przeczytać w artykule na naszym blogu.

Sposób korzystania z pompy ciepła warto wziąć pod uwagę jeszcze przed wyborem konkretnego urządzenia. Pozwoli to dopasować funkcjonalność pompy ciepła do indywidualnych potrzeb. Jeżeli nie chcemy korzystać z klimawentylatorów dwufunkcyjnych, to możliwe jest schładzanie pomieszczeń z wykorzystaniem pompy ciepła i ogrzewania podłogowego, jednak trzeba pamiętać, że istotną kwestią w tym przypadku jest nieprzekraczanie punktu rosy.

Większość nowoczesnych pomp ciepła typu powietrze woda pozwala na schładzanie pomieszczeń. Urządzenia te zostały przystosowane do pracy w tzw. trybie rewersyjnym, dzięki czemu pompa ciepła ogrzewa wodę użytkową i może zastąpić tradycyjną instalację klimatyzacyjną.

Odłączenie pompy ciepła zwiększa ryzyko wystąpienia awarii

Aby pompa ciepła działała efektywnie, zapewniając komfort termiczny oraz bezpieczeństwo korzystania z ciepłej wody użytkowej, powinna pracować bez przerwy przez cały rok. Za stabilną i bezawaryjną pracę pompy ciepła odpowiada jej odpowiednie zaprogramowanie. Stały dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny, aby mogły przebiegać procesy automatycznego testowania wydajności działania urządzenia grzewczego, oczyszczania systemu oraz wykrywania usterek.

Podsumowanie

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, które działają w trybie automatycznym. Z tego względu nie należy odłączać pomp ciepła od zasilania poza sezonem grzewczym. Nieprzerwane działanie pompy ciepła wpływa na efektywność pracy systemu oraz zabezpiecza przed awarią. Pracą systemu steruje oprogramowanie, które okresowo przeprowadza m.in. testy działania poszczególnych podzespołów.

Dzięki pompie ciepła można nie tylko cieszyć się komfortem termicznym w sezonie grzewczym oraz korzystać z ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej pompy ciepła wykorzystywane są do schładzania pomieszczeń. Korzystając z pompy ciepła jak z klimatyzatora, możemy uniknąć dyskomfortu związanego z upałami i sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeżeli produkujemy prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej.