Rok 2020 minął pod znakiem rekordów w zakładaniu instalacji fotowoltaicznych (PV) finansowanych m.in. z programów „Mój Prąd” i „Agroenergia”. Tysiące nowych instalacji i kolejne gigawaty „zielonej energii” – tak zakończyła się druga edycja popularnego programu pomagającego sfinansować montaż instalacji PV na budynkach osób fizycznych, przedsiębiorstw i rolników. Ale czy to słoneczne eldorado będzie trwać również w 2021 roku?

Będą pieniądze

Wszystkie wskazuje na to, że boom na OZE będzie trwał nadal. Przedstawiciele NFOiGW (organizatora programów „Mój Prąd”, „Agroenergia” i „Czyste Powietrze”) poinformowali na branżowej konferencji POWERPOL, że wsparcie budowy mikroinstalacji PV będzie kontynuowane. Nabór wniosków w ramach 3 edycji programu rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie 2021 r. Zapowiedziano również przedłużenie wsparcia dla rolników indywidualnych („Agroenergia”). Jednak w kolejnej turze może zmienić się zakres dofinansowanych prac. Mimo wszystko to wciąż dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy do tej pory wahali się lub nie byli przekonani do wprowadzenia w swoim domu słonecznej rewolucji.

Rolniku, bądź niezależny energetycznie dzięki OZE!

Osoby prowadzące gospodarstwa rolne, chcące radykalnie obniżyć rachunki za prąd, powinny rozważyć złożenie wniosku w ramach programu „Agroenergia”, ponieważ to doskonała okazja, by otrzymać spore dofinansowanie na zasadzie refundacji (do 25 000 zł) oraz skorzystać z szeregu atrakcyjnych ulg. Oferowana refundacja kosztów obejmuje systemy o mocy od ponad 10 kW do 50 kW, a są to:

  • instalacje PV z opcją magazynu energii,
  • elektrownie wiatrowe z opcją magazynu energii,
  • pompy ciepła,
  • instalacje hybrydowe, czyli np. pompa ciepła + instalacja PV.

Ponadto, rolnik, który zdecyduje się na skorzystanie z programu może liczyć na ulgę inwestycyjną w postaci niższego podatku rolnego o 25% nawet przez 15 lat.

„Mój Prąd” także Twój

Ten program to fenomen, bowiem takiego szturmu na energię słoneczną w naszym kraju jeszcze nie było. Wszystko za sprawą atrakcyjnych dotacji oraz ulg podatkowych dla osób fizycznych, które zdecydowały się na założenie instalacji PV o mocy od 2 kW do 10 kW w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Przypomnijmy tylko:

  • do 5 000 zł dotacji na zasadzie refundacji,
  • do 53 000 zł odliczenia od podstawy opodatkowania PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej,
  • zwykle do 90% oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Ze względu na ogromne zainteresowanie programem, w wielu rejonach Polski odnotowano nadprodukcję energii elektrycznej, dlatego podjęto decyzję, że nowa edycja programu (poł. 2021 r.) prawdopodobnie będzie rozszerzała zakres inwestycji. Chodzi tutaj o wymóg mający na celu „autokonsumpcję” pozyskanej energii z instalacji PV, czyli montaż punktu do ładowania samochodów elektrycznychmagazynu energii lub inteligentnego systemu zarządzania energią.

Skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, czy Twoja nieruchomość i planowany zakres inwestycji kwalifikuje się do wybranego programu, to nie czekaj, tylko zgłoś się do KZ Fotowoltaika Zator. Wytłumaczymy zasady, doradzimy w sprawach technicznych oraz pomożemy złożyć wniosek. Mieszkasz daleko? Bez obaw – realizujemy inwestycje w promieniu 50 km od Zatora. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej wyceny!

tel. 515 984 075
www.fotowoltaikazator.pl
biuro@fotowoltaikazator.pl
Kasztanowa 101, 32-641 Piotrowice

Czy to koniec z dotacjami na montaż paneli fotowoltaicznych?