Choć tradycyjne panele fotowoltaiczne na dobre wpisały się w krajobraz polskich miast, terenów podmiejskich i wsi, to nie są jedynym rozwiązaniem z zakresu fotowoltaiki. Coraz częściej można spotkać budynki wyposażone w dachy solarne, które łączą funkcję paneli PV i tradycyjnych dachów. Warto lepiej poznać jedno i drugie rozwiązanie, co pozwoli dopasować rodzaj instalacji fotowoltaicznej do indywidualnych potrzeb. Sprawdźmy, czym różnią się tradycyjne panele fotowoltaiczne od dachów solarnych.
Ceny energii elektrycznej od dłuższego czasu rosną, co sprawia, że zwiększa się liczba gospodarstw domowych, w których występują trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych. Montaż fotowoltaiki pozwala obniżyć rachunki za prąd o nawet 90%. Dzięki możliwości skorzystania z dotacji koszty inwestycji znacząco się zmniejszają, co sprawia, że fotowoltaika stała się dostępna niemal dla każdego.
Co łączy tradycyjne panele fotowoltaiczne i dachy solarne?
Zarówno tradycyjne panele fotowoltaiczne, jak i dachy solarne pozwalają produkować tanią energię elektryczną z energii słonecznej.
W przypadku tradycyjnych paneli PV oraz dachów solarnych mamy do czynienia z podobną wydajnością energetyczną, ale dach solarny umożliwia maksymalizację korzyści w związku z możliwością usytuowania ogniw fotowoltaicznych na większej powierzchni. Tradycyjne panele PV oraz niezbędna do ich montażu konstrukcja wsporna nie zawsze mogą zostać umieszczone na całym dachu, co ma związek m.in. z dużym obciążeniem materiałów pokrycia dachowego i więźby dachowej.
Warto wspomnieć, że działanie jednego i drugiego rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii w dużej mierze uzależnione jest od stopnia nasłonecznienia ogniw fotowoltaicznych, ich jakości, fachowego montażu, a także systematycznych przeglądów oraz konserwacji.
Pod względem żywotności i odporności na działanie czynników zewnętrznych również nie zauważymy znaczących różnic pomiędzy panelami fotowoltaicznymi i dachami solarnymi. Jedno i drugie rozwiązanie pozwala produkować własny prąd przez długie lata oraz doskonale sprawdza się w naszej strefie klimatycznej. I w tym przypadku istotną kwestią jest jakość ogniw fotowoltaicznych. Niskiej jakości ogniwa fotowoltaiczne z niewiadomego źródła mogą cechować się niską żywotnością i wysoką awaryjnością. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki, najlepiej zdecydować się na współpracę z profesjonalistami w branży, którzy dbają o bezpieczeństwo i zadowolenie swoich klientów, oferując jedynie produkty najwyższej jakości.
Czym różnią się panele fotowoltaiczne od dachów solarnych?
Choć zarówno panele fotowoltaiczne, jak i dachy solarne wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, to nieco różnią się pod względem budowy i sposobu montażu.
Panele PV montowane są na specjalnych konstrukcjach, posadowionych na dachach budynków lub na gruncie.
Dach solarny pełni funkcję tradycyjnego pokrycia dachowego, chroniąc budynek przed czynnikami atmosferycznymi i zapewniając niezbędną izolację termiczną oraz umożliwia produkcję energii elektrycznej. Jego montaż niewiele różni się od montażu zwykłego dachu – panele fotowoltaiczne są zintegrowane z materiałami pokrycia dachowego. Dach solarny może zostać precyzyjnie dopasowany do stylu architektonicznego budynku, a zastosowane w nim ogniwa fotowoltaiczne są niemal niewidoczne, bo nie są zamontowane na konstrukcji wspornej. Co więcej, dach solarny nie różni się pod względem trwałości i żywotności od tradycyjnych materiałów pokrycia dachowego m.in. dachówek ceramicznych i blachodachówek.
Koszty związane z inwestycją w tradycyjne panele fotowoltaiczne i dach solarny
Koszty związane z inwestycją w fotowoltaikę to kwestia indywidualna, która zależy m.in. od zapotrzebowania energetycznego budynku. W przypadku niektórych obiektów budowlanych montaż tradycyjnych paneli fotowoltaicznych musi zostać poprzedzony wymianą lub modyfikacją dachu, co zwiększa koszty inwestycji. Warto również wiedzieć, że ingerencja w nowe materiały pokrycia dachowego może wiązać się z utratą gwarancji producenta.
Dach solarny nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych przed montażem, co sprawia, że często okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż wymiana lub modyfikacja dachu i montaż tradycyjnych paneli PV. Co więcej, wybór dachu solarnego może skrócić czas niezbędny do rozpoczęcia korzystania z odnawialnych źródeł energii, pozwalając szybciej cieszyć się korzyściami związanymi z fotowoltaiką.
Jakie rozwiązanie z zakresu fotowoltaiki wybrać?
Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na każdym etapie użytkowania budynku, o ile pozwala na to konstrukcja dachu. Dach solarny to rozwiązanie doskonale dopasowane do potrzeb osób, które dopiero projektują swój wymarzony dom lub planują wymianę dachu nie tylko w celu montażu fotowoltaiki, ale także termomodernizacji.
Podsumowanie
Zarówno tradycyjne panele fotowoltaiczne, jak i dachy solarne zapewniają szereg korzyści, przyczyniając się do zwiększenia niezależności energetycznej oraz pozwalają sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wybór spośród dostępnych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki powinien opierać się przede wszystkim na indywidualnie przeprowadzonej analizie zapotrzebowania energetycznego budynku oraz kosztów inwestycji. Nie mniej ważne jest wzięcie pod uwagę planów dotyczących m.in. modernizacji i rozbudowy nieruchomości w przyszłości, a także kwestii estetyki, która dla niektórych inwestorów okazuje się kluczowym kryterium decyzyjnym.