Dach solarny to nowoczesne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać polscy inwestorzy. Łączy on właściwości tradycyjnych pokryć dachowych oraz paneli fotowoltaicznych, pozwalając uniknąć m.in. utraty gwarancji na nowe materiały dachowe, w które trzeba ingerować, montując doskonale wszystkim znane panele PV. Sprawdźmy, dlaczego warto zainwestować w dach solarny.
Od wielu lat trwają prace nad dachami solarnymi. Jednym z pierwszych rozwiązań tego typu, które cieszyło się zainteresowaniem przede wszystkim zagranicznych inwestorów, były dachówki solarne marki Tesla. Dach solarny to bez wątpienia dach przyszłości, który spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa, gwarantując wysoką efektywność energetyczną. Co więcej, dach solarny rozwiązuje wiele problemów, które pojawiają się na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej w budynkach wznoszonych np. kilka dekad temu.
Warto wiedzieć, że dachy solarne mogą niedługo na dobre wpisać się w polski krajobraz, bo zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej od 2030 roku każdy nowy budynek prywatny będzie musiał być zeroemisyjny.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż dachu solarnego?
Dachy solarne są ekologiczne, ekonomiczne i cechują się wysoką trwałością, pozwalając cieszyć się nie tylko oszczędnościami związanymi z produkcją energii elektrycznej na własne potrzeby, ale także niższymi kosztami wykonania dachu. Dotyczy to nie tylko nowych budynków, ale także obiektów budowlanych, które ze względu na konstrukcję dachu, zastosowane materiały pokrycia dachowego lub wytrzymałość więźby dachowej muszą zostać zmodernizowane przed montażem tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.
Istotną kwestią w przypadku dachów solarnych jest połączenie funkcji tradycyjnych materiałów dachowych i paneli PV. Nowoczesne rozwiązania technologiczne gwarantują wysoką skuteczność dachów solarnych, które chronią budynek przed oddziaływaniem niskiej i wysokiej temperatury, a także zawilgoceniem. Nie trzeba się obawiać, że dach solarny wpłynie na żywotność materiałów użytych do budowy domu lub zmniejszy komfort zamieszkania.
Żywotność dachów solarnych jest porównywalna z żywotnością wysokiej jakości materiałów pokrycia dachowego. Inwestor, który zdecyduje się na to rozwiązanie, może być pewny jego skuteczności zarówno w kwestii ochrony budynku, jak i produkcji zielonej energii, dzięki której można obniżyć koszty związane z rachunkami za prąd o nawet 90%. Dzięki mniejszym wydatkom na prąd, który w ostatnich latach drożeje w zastraszającym tempie oraz możliwości sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, inwestycja w dach solarny szybko się zwraca. Warto również wiedzieć, że dach solarny zwiększa wartość nieruchomości, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla potencjalnych nabywców.
Polskie dachy solarne MyRoof
Jednym z dostawców dachów solarnych jest polska firma mdm NT z Bielska-Białej, która wdraża autorskie rozwiązania projektowe oraz produkuje i testuje dachy solarne na terenie naszego kraju. Dachy solarne MyRoof powstają ze światowej klasy komponentów, zapewniając ponadprzeciętną trwałość i żywotność, spełniają wszystkie wymogi prawa budowlanego i branży fotowoltaicznej, a także zostały w pełni przystosowane do panujących w Polsce warunków klimatycznych.
Polskie dachy solarne MyRoof składają się m.in. z usytuowanej na konstrukcji wsporczej części aktywnej, którą tworzą panele solarne 370 W oraz wysokiej jakości optymalizatory i inwertery, a także systemowej membrany dachowej, która jest odporna na działanie wysokiej temperatury i promieniowania UV. Co ważne, dachy solarne MyRoof pozwalają dopasować rodzaj pokrycia dachowego do indywidualnych potrzeb – część pasywna dachu może zostać wykonana z dowolnego materiału dachowego.
Polskie dachy solarne gwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz cechują się prostotą montażu. Są również rozwiązaniem konkurencyjnym cenowo w porównaniu do kosztów montażu dachu z wysokiej jakości materiałów dachowych oraz dodatkowego montażu paneli fotowoltaicznych.
Podsumowanie
Dach solarny to zasługująca na uwagę alternatywa dla paneli fotowoltaicznych, które montowane są na dachach budynków. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma korzyściami, gwarantując zarówno wysoką ochronę budynku, jak i efektywność działania paneli PV, dzięki którym aktywna część dachu solarnego produkuje prąd. Pod względem trwałości i żywotności dachy solarne dorównują zarówno wysokiej jakości materiałom dachowym, jak i tradycyjnym panelom PV.
Połączenie wysokiej funkcjonalności i wysokiej sprawności energetycznej, a także estetycznego wyglądu sprawia, że inwestycja w dach solarny to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć wydatki związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz dopasować budynek do norm Dyrektywy Unii Europejskiej, zgodnie z którą od 2030 roku wszystkie nowe budynki prywatne będą musiały być zeroemisyjne.