Ogromny potencjał energii pozyskiwanej ze słońca można wykorzystać nie tylko w celu zasilania prądem prywatnych domów, firm, gospodarstw rolnych itp. Sprawdźmy, na czym polega komercyjne wytwarzanie prądu dzięki instalacji PV i czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Farmy fotowoltaiczne od lat powstają na całym świecie. Jedną z największych jest Longyangxia Dam Solar Park (Chiny, prowincja Qinghai), która składa się z ponad 4 milionów paneli PV. Produkcja prądu na własny użytek odbywa się dzięki niewielkiej liczbie paneli fotowoltaicznych – przeciętną instalację PV tworzy kilka lub kilkanaście paneli fotowoltaicznych, które montowane są na dachu budynku lub w najbliższym otoczeniu obiektu budowlanego.

W celach komercyjnych powstają rozbudowane instalacje PV, które montowane są na gruncie w nasłonecznionych miejscach. Umożliwiają one zarabianie na wytwarzaniu prądu, który z roku na rok staje się coraz droższy.

Domowe i komercyjne instalacje fotowoltaiczne – czym się różnią?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że szukamy alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest fotowoltaika, która pozwala korzystać z elektryczności wytworzonej z energii słonecznej. Rozwiązanie to jest sposobem na spore oszczędności – decydując się na montaż wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, można zaoszczędzić nawet 90% pieniędzy, które przeznaczane są na rachunki za energię elektryczną.

Dzięki domowej instalacji PV można zasilać darmową energią elektryczną podłączone do prądu urządzenia oraz instalacje np. instalację grzewczą. Korzystanie z produkowanego na użytek prywatnego gospodarstwa domowego prądu to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcemy połączyć korzyści płynące z ochrony środowiska naturalnego z oszczędnościami, które gwarantuje korzystanie z czystej energii.

Farmy fotowoltaiczne zaczynają wpisywać się w otaczający nas krajobraz. Powstają na odpowiednio nasłonecznionym terenie i różnią się od domowych instalacji PV nie tylko wielkością, ale także przeznaczeniem – w tym przypadku celem produkcji prądu jest jego sprzedaż. Inwestycja w OZE staje się coraz bardziej popularnym pomysłem na biznes, pozwalając zarabiać na sprzedaży wyprodukowanego prądu oraz czerpać korzyści finansowe z dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną.

Farmy fotowoltaiczne w teorii i praktyce…

Farma fotowoltaiczna, inaczej elektrownia fotowoltaiczna, to duża instalacja, która składa się z zamontowanych na gruncie paneli PV. Największa farma fotowoltaiczna, która powstała w Polsce to Elektrownia Zwartowo (woj. zachodniopomorskie), która posiada moc 204 MW i zajmuje 300 hektarów powierzchni. Niezależnie od wielkości farmy fotowoltaicznej, każda z komercyjnych instalacji PV działa w taki sam sposób, służąc w celu produkcji prądu na sprzedaż.

Inwestycja na rynku OZE jest sposobem na biznes, który może przynieść stabilne, niemałe zyski, o ile odpowiednio przygotujemy się do rozpoczęcia działalności na rynku energii odnawialnej. O opłacalności działalności na rynku OZE, decyduje przede wszystkim jakość paneli fotowoltaicznych, ich fachowy montaż oraz korzystanie z rozwiązań, które gwarantują zysk nie tylko w sezonie letnim.

Warto wiedzieć, że aby mogła powstać farma fotowoltaiczna, muszą zostać spełnione określone warunki. Instalację PV można posadowić na gruncie, jeżeli takie rozwiązanie uwzględnia Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskamy odpowiednią decyzję odnośnie do warunków zabudowy i przyłączenia oraz pozwolenie na budowę.

Założenie farmy fotowoltaicznej wymaga znalezienia odpowiednio nasłonecznionego terenu, na którym zostaną zamontowane panele PV. Coraz częściej inwestorzy decydują się na wydzierżawienie gruntu w celu budowy farmy fotowoltaicznej, jeżeli nie dysponują odpowiednim terenem. Jest to rozwiązanie korzystne dla właściciela farmy oraz właściciela gruntu, który zyskuje stały, minimum kilkunastoletni dochód z dzierżawy terenu.

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną przynosi większy zysk, jeżeli uwzględnia ona magazyn energii. Obecnie można skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań nie tylko dla inwestycji prywatnych, ale także komercyjnych, co zmniejsza koszty związane z rozpoczęciem działalności na rynku OZE.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?

Zysk związany z budową farmy fotowoltaicznej uzależniony jest od jej wielkości oraz sprawności energetycznej, na którą wpływa m.in. dobór paneli fotowoltaicznych najwyższej jakości, ich fachowy montaż, a także odpowiednie dbanie o działanie systemu wytwarzającego prąd. Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp produkuje rocznie ok. 1 000 MWh, co daje roczny przychód netto w wysokości około 330 tys. zł, jeżeli inwestor decyduje się sprzedawać prąd na aukcji OZE.

Podsumowanie

Inwestycja w odnawialne źródła energii to opłacalny biznes. Choć budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z dużymi wydatkami, to przez wiele lat może gwarantować wysokie przychody. Warto jednak pamiętać, że niezbędny jest wybór odpowiednio nasłonecznionego miejsca, a także dobór najwyższej jakości fotowoltaiki. Chcąc sprzedawać wyprodukowany prąd, trzeba wcześniej precyzyjnie zaplanować inwestycję, dbając o zapewnienie jak najwyższej sprawności energetycznej farmy fotowoltaicznej, a także dopełnić niezbędnych formalności, które dotyczą dokumentacji umożliwiającej rozpoczęcie montażu paneli PV i sprzedaży wyprodukowanego dzięki nim prądu. Ponadto nieocenioną pomocą może okazać się wsparcie profesjonalnej firmy Fotowoltaika Zator realizującej podobne inwestycje.