Pompa ciepła to urządzenie przystosowane do ciągłej pracy przez cały rok. Sprawdźmy, w jaki sposób przygotować pompę ciepła do sezonu zimowego i na co warto zwrócić uwagę, gdy temperatura spada poniżej zera oraz pojawiają się opady śniegu.

Pompa ciepła to ekologiczne i wydajne urządzenie grzewcze, które może czerpać energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody. Największą popularnością w Polsce cieszą się powietrzne pompy ciepła, których jednostka zewnętrzna powinna być odpowiednio chroniona przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników środowiskowych.

Jak pompa ciepła sprawdza się zimą?

Pompy ciepła, które dostępne są na polskim rynku, zostały przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Doskonale sprawdzają się jako źródło ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, efektywnie pracując nawet w niskich temperaturach.

Nowoczesne technologie gwarantują wysoką wydajność zarówno powietrznych pomp ciepła, jak i urządzeń, które czerpią energię z wody oraz gruntu. Warto jednak wiedzieć, że na prawidłowe działanie każdego rodzaju pomp ciepła wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest odpowiedni montaż jednostki zewnętrznej, dzięki któremu może ona prawidłowo funkcjonować, zapewniając komfort termiczny.

To innowacyjne urządzenie grzewcze z kategorii OZE, które budzi wiele emocji. Należy dodać, że w przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się informacje o obowiązku rejestracji pomp. Wątpliwości wyjaśnialiśmy we wpisie zatytułowanym Czy trzeba zarejestrować pompę ciepła?

Jak sposób montażu pompy ciepła wpływa na jej funkcjonowanie w sezonie zimowym?

Właściwy sposób montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła w istotny sposób wpływa na jej funkcjonowanie zimą, zapewniając wysoką efektywność pracy urządzenia oraz redukując ryzyko związane z wystąpieniem awarii.

Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła powinno się montować w miejscu przewiewnym, na około 50 cm podwyższeniu. Zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza ma na celu uniknięcie usterek, które związane są z nieprawidłową wentylacją i zasysaniem schłodzonego powietrza, które usuwane jest z systemu grzewczego. Montaż pompy ciepła na podwyższeniu chroni przed kontaktem jednostki zewnętrznej z gruntem oraz zbierającą się na nim wodą i śniegiem. Co więcej, dzięki montażowi pompy ciepła powyżej poziomu gruntu, można uniknąć awarii, które związane są z utrudnionym odpływem wody z jednostki zewnętrznej.

Prawidłowy montaż pompy ciepła uwzględnia również ochronę przewodów przed działaniem niskiej temperatury. Choć zimy w Polsce nie są obecnie bardzo mroźne, a temperatura poniżej zera utrzymuje się zazwyczaj nie dłużej niż kilka lub kilkanaście dni w całym sezonie zimowym, to warto pamiętać o właściwej izolacji termicznej.

Dlaczego trzeba systematycznie odśnieżać jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?

Prawidłowy montaż pompy ciepła skutecznie chroni przed problemami z jej funkcjonowaniem w sezonie zimowym, ale dbanie o pompę ciepła zimą, wymaga również pewnego zaangażowania jej użytkowników.

Zalecane jest systematyczne sprawdzanie, czy na pompie ciepła i w jej najbliższym otoczeniu nie zalega utrudniający przepływ powietrza śnieg. Jest to bardzo ważne, bo problemy z wentylacją jednostki zewnętrznej urządzenia mogą nie tylko obniżyć jego sprawność grzewczą, ale także doprowadzić do awarii. Odśnieżania wymagają wszystkie elementy jednostki zewnętrznej pompy ciepła, jednak szczególną uwagę należy poświęcić m.in. wentylatorom.

Już na etapie montażu pompy ciepła trzeba mieć na uwadze zagrożenia związane ze zsuwaniem się z dachu śniegu, który może spowodować m.in. uszkodzenia mechaniczne jednostki zewnętrznej. Jeżeli brak jest możliwości osłonięcia pompy ciepła odpowiednim zadaszeniem, to konieczne jest zamontowanie specjalnych uchwytów na dachu, które zapobiegają zsuwaniu się śniegu.

Systematyczne przeglądy i serwisowanie pompy ciepła

Nie tylko właściwy montaż, ale także serwisowanie i przeglądy techniczne pozwalają uniknąć awarii pompy ciepła, zapewniając jej długotrwałą i bezawaryjną pracę. Pompa ciepła powinna być sprawdzana pod względem prawidłowego działania co 5-7 miesięcy. Jeden z przeglądów trzeba zaplanować przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Co ważne – przegląd techniczny pompy ciepła przed sezonem grzewczym powinien uwzględniać odpowiednią regulację urządzenia oraz m.in. wymianę filtrów. Zarówno serwisowanie pompy ciepła, jak i zmianę parametrów urządzenia, która pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał, należy powierzyć profesjonalistom. Współpraca z fachowcami pozwoli dopasować zakres konserwacji pompy do jej rodzaju i stanu technicznego.

Podsumowanie

Instalacja pompy ciepła zapewnia wiele korzyści. Aby urządzenie ogrzewające budynek i wodę użytkową spełniało oczekiwania użytkowników, musi zostać zamontowane w sposób, który redukuje ryzyko występowania usterek. Trzeba również pamiętać o systematycznych przeglądach oraz konserwacji urządzenia. Przed sezonem zimowym konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego pompy ciepła oraz przeprowadzenie prac serwisowych.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna zostać zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Jeżeli opady śniegu powodują jej zasypanie, to należy systematycznie odśnieżać urządzenie, co pozwala uniknąć m.in. problemów z wentylacją i występowania awarii. Warto pamiętać, że pora letnia, podobnie jak zima, to również dobry czas na działanie pompy ciepła. Więcej informacji na ten temat było w artykule Czy pompa ciepła pracuje latem?