Działanie paneli fotowoltaicznych nie zależy jedynie od stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym zostały zamontowane. Istotną i często pomijaną w dyskusjach na temat działania fotowoltaiki kwestią jest temperatura otoczenia. Teoretycznie im ładniejsza pogoda, tym bardziej efektywne powinno być działanie fotowoltaiki, ale… Sprawdźmy, jak panele fotowoltaiczne radzą sobie w upalne dni.

Alternatywne źródła energii pozwalają częściowo uniezależnić się od dostawców prądu oraz kontrolować związane z korzystaniem z energii elektrycznej wydatki. Dynamiczny wzrost cen prądu to poważny problem, z którym borykają się właściciele domów i mieszkań, gospodarstw rolnych oraz firm. Dzięki wytwarzaniu prądu na własny użytek możemy sporo oszczędzić oraz zadbać o środowisko naturalne, które nie jest w najlepszym stanie.

Czy upalne lato sprzyja działaniu fotowoltaiki?

Upał nie wpływa w pozytywny sposób na działanie paneli fotowoltaicznych. Choć promienie słoneczne są niezbędne do produkcji czystej energii elektrycznej, to towarzysząca pięknej pogodzie wysoka temperatura otoczenia może wpływać na działanie paneli słonecznych. Rzadko się o tym mówi, ale wraz ze wzrostem temperatury otoczenia efektywność działania fotowoltaiki może spadać. Spadek efektywności działania paneli słonecznych w upalne dni jest szczególnie zauważalny w przypadku instalacji, które lata świetności mają za sobą oraz niskiej jakości paneli fotowoltaicznych.

Decydując się na montaż nowoczesnej, wysokiej jakości – i co najważniejsze – pochodzącej ze sprawdzonego źródła fotowoltaiki, można uniknąć wielu problemów i dopasować panele PV do indywidualnych potrzeb.

W sporym uproszczeniu – panele fotowoltaiczne produkują prąd z energii słonecznej, a nie z energii cieplnej, która także wytwarzana jest przez słońce. Promieniowanie słoneczne oddziałuje na krzem, dzięki któremu energia słoneczna może zostać zamieniona w energię elektryczną i zasilać różne urządzenia.

Panele fotowoltaiczne zostały przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur – od -40 do 85°C, jednak moc paneli fotowoltaicznych, którą kierujemy się na etapie ich wyboru, określana jest dla temperatury ogniwa wynoszącej 25°C. Warto podkreślić, że temperatura ogniwa a temperatura otoczenia to dwie różne kwestie. W upalne dni, w pełnym nasłonecznieniu, panele fotowoltaiczne mogą osiągać temperaturę bliską wartości granicznej. Ma to związek nie tylko z bezpośrednim oddziaływaniem słońca na moduły PV, ale także oddawaniem ciepła przez nagrzany budynek. W rezultacie efektywność działania instalacji spada nawet o 10%, co bywa zaskoczeniem dla jej użytkowników. Aby uniknąć strat energii w sezonie letnim, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość fotowoltaiki – dobre panele fotowoltaiczne charakteryzują się wysoką wydajnością oraz są odporne na działanie wysokich temperatur.

Co więcej, fotowoltaika to nie tylko panele PV, ale także instalacja elektryczna, która również jest wrażliwa na wysoką temperaturę. Istotny wpływ na efektywność działania fotowoltaiki ma więc nie tylko dobór paneli, ale także np. kabli fotowoltaicznych, dzięki którym możemy korzystać z czystej energii. A jak system PV działa w pochmurne dni? O tym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów.

Jak uniknąć spadku efektywności działania fotowoltaiki w upalne dni?

Najważniejszą kwestią jest świadomie dokonany wybór paneli fotowoltaicznych. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry modułów, ale także ich pochodzenie. Rynek zalewają tanie panele fotowoltaiczne m.in. z Chin, których efektywność działania i bezpieczeństwo użytkowania pozostawiają wiele do życzenia.

Co więcej, trzeba dokładnie przemyśleć szczegóły montażu paneli PV, biorąc pod uwagę m.in. nadmierne nagrzewanie się modułów nie tylko od słońca, ale także od budynku. Wpływ na efektywność działania fotowoltaiki ma m.in. zapewnienie odpowiedniej wentylacji instalacji.

Podsumowanie

Piękna pogoda latem nie gwarantuje, że panele fotowoltaiczne będą działały z pełną mocą. Na skutek nadmiernego nagrzewania się modułów efektywność ich działania może spadać nawet o 10%.

Spadek efektywności działania fotowoltaiki jest również związany ze stopniowym zużywaniem się modułów oraz technologią ich produkcji – starsze instalacje są szczególnie wrażliwe na działanie wysokich temperatur.

Warto zwrócić uwagę na jakość wybieranej fotowoltaiki oraz powierzyć projekt i montaż instalacji doświadczonym fachowcom, którzy nie tylko doradzą wybór najlepszego rozwiązania, ale także zadbają o efektywne działanie i bezpieczeństwo korzystania z instalacji. W tym celu dobrze jest poznać ofertę lokalnych wykonawców jak chociażby Fotowoltaika Zator.