Inwestycja w panele PV wiąże się nie tylko z wyborem ekipy, ale także poszczególnych elementów tworzących system instalacji. Dlatego tak ważny jest prawidłowy i dostosowany do potrzeb prosumenta dobór falownika (inwertera), czyli urządzenia elektrycznego, które zamienia prąd stały (DC), którym jest zasilane w prąd przemienny (AC) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Zobaczmy więc, na co należy zwrócić uwagę wybierając falownik.

Typ i wielkość falownika

Wyróżniamy inwertery transformatorowe i beztransformatorowe, jednak te pierwsze należą do wyjątków, więc prawie zawsze optymalnym wyborem będzie falownik beztransformatorowy. Do jego głównych zalet zaliczamy: wysoką wydajność i sprawność, niską wagę i cichą pracę oraz możliwość pracy w szerokim zakresie napięć.

Jeśli chodzi o wielkość to spotkamy się z inwerterami mikro, centralnymi i szeregowymi. W kontekście mikro instalacji PV dla przeciętnego gospodarstwa domowego będziemy potrzebować mikro falownika lub falownika szeregowego, ponieważ centralny najlepiej sprawdza się w systemach o dużej mocy. Jeśli zdecydujemy się na mikro falownik, to do jego główną zaletą jest wysoka elastyczność, ponieważ może współpracować z różnymi typami instalacji w dowolnej konfiguracji rozmieszczenia. Innym plusem jest wyższa wydajność w momencie zacienienia paneli (modułów). Warto pamiętać, że mikro falowniki montuje się pod panelami, co utrudnia dostęp w razie awarii.

Z drugiej strony mamy inwertery szeregowe, które wydają się być uniwersalnym rozwiązaniem. Przemawia za nimi wysoka sprawność oraz bardzo łatwy dostęp, zwykle na ścianie budynku. W sytuacji zacienienia modułów, falownik szeregowy można doposażyć w optymalizatory mocy, które zminimalizują straty.

Jaki system optymalizacji energii?

Skomplikowanie konstrukcje dachów, kominy, drzewa, śnieg czy inne „zasłaniacze” sprawiają, że dostęp do promieni słonecznych może być utrudniony. W tym przypadku warto wdrożyć system optymalizacji mocy. Do wyboru mamy falownik szeregowy połączony z optymalizatorami mocy lub system oparty na mikro falownikach nazywany MLPE (Module-level power electronics), które efektywnie zredukują potencjalne straty energii.

Jaki zakres faz dla inwertera?

Tutaj mamy dwie opcje: falownik 1-fazowy i inwerter 3-fazowy. Praktyka i warunki dostawców energii pokazują, że najczęściej spotkamy się właśnie z falownikiem 3-fazowym, ponieważ gros instalacji PV posiada moc wyższą niż 3,68 kW. Ale może się zdarzyć, że nasz system będzie pomiędzy, czyli 3,00-3,68 kW, a to dobry znak – będziemy mieć wybór. W takim przypadku zaleca się stosowanie falownika 1-fazowego dającego więcej korzyści. Po pierwsze jest on tańszy, a po drugie niska moc instalacji wytwarza niższe, lecz optymalne napięcie dla funkcjonowania jednofazówki.

Z kolei falownik 3-fazowy w systemie o zakresie mocy 3,00-3,68 kW spełni swoją rolę w przestarzałych przyłączach energetycznych o wysokiej impedancji, które wyróżniają się dużą nieprzewidywalnością parametrów.

Ważne moduły MPPT

Prawie każdy falownik, poza wyjątkami dedykowanymi do pracy z optymalizatorami mocy,  wyposażony jest w moduły MPPT. Moduły te posiadają funkcję szukania globalnego punktu MPPT – dzięki niej zwiększymy odzysk energii podczas zacienienia paneli. Co ważne, aby odzyskać jak najwięcej energii, wszystkie muszą pracować w optymalnym zakresie mocy. W przypadku inwertera 1-fazowego będzie to ok. 350 V, a dla 3-fazowego ok. 600 V.

Zadbaj o monitoring

W dobie aplikacji mobilnych i popularnego monitoringu różnych zjawisk, dobrym wyborem będzie inwerter posiadający opcję globalnego i darmowego monitoringu naszej instalacji PV. To nie tylko ciekawy gadżet, ale także realna pomoc, gdy pojawią się problemy z wydajnością czy działaniem systemu fotowoltaicznego. Dobrze, jeśli taka aplikacja będzie na bieżąco zbierać dane o mocy, energii, błędach oraz parametrach kanałów DC i AC.

Podsumowanie

Wybór falownika to bardzo ważna kwestia, na którą warto poświęcić więcej czasu i zawsze korzystać z porad doświadczonego instalatora. Nie jest tajemnicą, że prawidłowe określenie potrzeb prosumenta i dopasowanie narzędzi do warunków środowiskowych przyszłej instalacji PV pozwoli osiągnąć wymierne korzyści przy możliwie niskich nakładach środków i czasu.