Fotowoltaika to opłacalne rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Dzięki panelom fotowoltaicznym można korzystać z „czystego prądu”, jednak wiele osób zastanawia się, z jaką efektywnością instalacja działa poza sezonem letnim. Sprawdźmy, kiedy fotowoltaika produkuje najwięcej prądu.

Koszty korzystania z energii elektrycznej stale rosną. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorstw. Wzrost cen energii w znacznym stopniu odbija się na stanie portfeli Polaków. Posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą jednak nieco odetchnąć, bo dzięki „energii ze słońca”, ich budżet jest chroniony.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej. Ma to związek m.in. z korzystnym stosunkiem pomiędzy kosztami inwestycji oraz korzyściami dla inwestora. Do montażu fotowoltaiki zachęcają także dotacje, dzięki którym część kosztów inwestycji się zwraca.

Końcem kwietnia 2023 roku ruszyła nowa edycja programu Mój Prąd 5.0, dzięki której można otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości nawet 50% kosztów inwestycji. Dopłaty do fotowoltaiki w ramach tego programu wynoszą m.in.:

  • do 6 tys. zł na panele fotowoltaiczne,
  • do 7 tys. zł na panele fotowoltaiczne oraz komponenty,
  • do 16 tys. zł na panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii.

Wracając do tematu działania fotowoltaiki i wydajności instalacji – panele fotowoltaiczne w naszej strefie klimatycznej nie działają z pełną mocą przez cały rok. Każdy inwestor powinien o tym pamiętać. Istotną kwestią, która wpływa na efektywność działania paneli fotowoltaicznych, jest ich jakość oraz miejsce montażu. Panele fotowoltaiczne produkują więcej prądu, gdy nie są zacienione i zabrudzone, dlatego trzeba systematycznie sprawdzać ich stan – gromadzący się na panelach PV kurz, pyłki roślin, liście, sadza i inne zanieczyszczenia sprawiają, że nawet latem w słoneczne, bezchmurne dni fotowoltaika może działać z ograniczoną mocą.

W jakich miesiącach fotowoltaika produkuje najwięcej prądu?

Działanie fotowoltaiki zależy od tego, ile słońca dociera do modułów. Pogoda od wielu lat zaskakuje nie tylko zimą, ale także latem, dlatego trudno jest dokładnie wyliczyć, ile prądu wyprodukują panele fotowoltaiczne w sezonie i poza sezonem.

Biorąc pod uwagę średnią, najwięcej prądu produkują panele fotowoltaiczne w czerwcu, lipcu i sierpniu – latem słońce wcześnie wschodzi i późno zachodzi, więc przy ładnej pogodzie instalacja pracuje nawet 12 godzin. W tym czasie ilość wyprodukowanej energii może znacząco przekraczać zapotrzebowanie np. niewielkiego gospodarstwa domowego. Dużo prądu panele PV produkują również późną wiosną i wczesną jesienią, czyli w maju i w czerwcu.

Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu, co jest związane ze zmniejszoną liczbą słonecznych dni, jednak nie stanowią jedynie „ozdoby”. Ilość wyprodukowanej poza sezonem letnim energii zależy nie tylko od pogody, ale także od dbałości o stan fotowoltaiki. Systematyczne usuwanie zanieczyszczeń np. zalegającego na panelach fotowoltaicznych śniegu, pozwala zwiększyć ilość produkowanej energii poza sezonem.

Pogodowa loteria nie musi jednak oznaczać, że inwestycja w fotowoltaikę okaże się nieopłacalna. Rozwiązaniem problemu mniejszej produkcji energii elektrycznej jesienią, zimą i wiosną jest system prosumencki.

Jak działa system prosumencki?

Nadwyżka produkowanej energii nie przepada, ale jest wysyłana do zakładu energetycznego. Podpisana przez prosumenta umowa kompleksowa pozwala przez cały rok odebrać aż 80% wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne i przekazanej do zakładu energetycznego energii. Dzięki temu prosument nie musi obawiać się, że poza sezonem będzie musiał płacić wysokie rachunki za prąd.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli w sezonie letnim. Jest to związane z największą liczbą dni słonecznych, a także długim czasem nasłonecznienia fotowoltaiki, ale…

Jesienią, zimą i wiosną produkcja czystej energii nie spada do zera. Wydajność instalacji zmniejsza się, co jest zrozumiałe, bo słońca jest mniej, jednak nie trzeba obawiać się „braku prądu”. System prosumencki pozwala odebrać aż 80% wyprodukowanej i przekazanej do zakładu energetycznego energii przez cały rok, dzięki czemu można oszczędzać na prądzie nie tylko latem, ale także poza sezonem.

Istotną kwestią jest jakość paneli PV oraz odpowiedni projekt instalacji, która powinna znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu i być ustawiona pod odpowiednim kątem. Co więcej, warto zwrócić uwagę na czystość fotowoltaiki, o którą trzeba systematycznie dbać – warstwa kurzu, sadzy, pyłków roślin, liści lub śniegu powoduje, że nawet w słoneczny dzień panele fotowoltaiczne mogą nie produkować prądu lub działać ze znacznie obniżoną mocą.