Montaż paneli fotowoltaicznych to krok w kierunku niezależności energetycznej oraz sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Kiedy jest najlepszy czas na montaż fotowoltaiki? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Czas realizacji inwestycji zależy od kilku ważnych czynników. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom montażu fotowoltaiki o różnych porach roku.
Montaż fotowoltaiki pozwala na korzystanie z taniej energii elektrycznej, której wytworzenie nie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal każdy może pozwolić sobie na korzystanie z nowoczesnych źródeł energii odnawialnej.
Czy montaż fotowoltaiki nadal się opłaca?
Ceny prądu z miesiąca na miesiąc rosną. Wielu właścicieli nieruchomości ma poważne problemy z terminowym opłacaniem rachunków za prąd, których wysokość przyprawia o ból głowy. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę można zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 90%, a także zrezygnować z tradycyjnych sposobów ogrzewania budynków np. gazem lub drewnem – wyprodukowany przez własną instalację fotowoltaiczną prąd pozwala na tanie korzystanie z pomp ciepła oraz innych alternatywnych urządzeń grzewczych np. promienników podczerwieni. Decydując się na montaż nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale także magazynu energii, można spożytkować nadwyżki wyprodukowanego prądu w okresie mniejszego nasłonecznienia.
Montaż fotowoltaiki wiosną – zalety i wady
Wiosna to najczęściej wybierana pora roku, jeżeli chodzi o prace dotyczące budowy i modernizacji budynków. Stabilizujące się warunki pogodowe i dłuższe dni to główne czynniki, które sprawiają, że rośnie zainteresowanie usługami firm montujących fotowoltaikę. Bardzo ważną kwestią jest również możliwość wykorzystania pełnego potencjału paneli fotowoltaicznych. Decydując się na montaż fotowoltaiki wiosną, można zyskać pewność, że będzie ona generować duże ilości energii elektrycznej już od pierwszych tygodni użytkowania.
Niestety, wiosna to bardzo intensywny czas na rynku fotowoltaiki, co często wiąże się z brakiem wolnych terminów montażu. Można jednak rozwiązać ten problem, wybierając firmę oferującą panele fotowoltaiczne kilka miesięcy wcześniej. Co więcej, wcześniejsze zaplanowanie inwestycji pozwoli odpowiednio się do niej przygotować i uniknąć niemiłych niespodzianek.
Montaż fotowoltaiki latem – zalety i wady
Lato to okres, w którym instalacje fotowoltaiczne wytwarzają największe ilości energii elektrycznej. Jest to nie tylko związane z największą liczbą słonecznych dni w roku, ale także długością dnia. Montaż fotowoltaiki latem, w szczególności na początku sezonu, pozwala szybko zauważyć istotne różnice w kosztach związanych z korzystaniem z energii elektrycznej.
Wady montażu instalacji fotowoltaicznej latem to m.in. wysoka temperatura, która może utrudniać wykonanie prac na mocno nagrzewających się dachach, a także nagłe zmiany pogody i ekstremalne zjawiska pogodowe.
Montaż fotowoltaiki jesienią oraz zimą – zalety i wady
Montaż fotowoltaiki jesienią i zimą to opcja dla cierpliwych. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeprowadzić prace montażowe, to mała liczba słonecznych dni sprawia, że początkowo produkcja czystej energii będzie niewielka. Co więcej, kapryśna pogoda może utrudniać sprawny montaż instalacji.
Warto jednak wiedzieć, że jesienią i zimą często można skorzystać z atrakcyjnych rabatów oraz bez większych problemów znaleźć wykonawcę, który niemal od ręki zajmie się przygotowaniem projektu.
Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na założenie fotowoltaiki. Każdy inwestor powinien indywidualnie ocenić swoje potrzeby i możliwości, a następnie wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie moment. Chcąc od razu cieszyć się korzyściami związanymi z montażem paneli PV, najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie niezbędnych prac wiosną lub latem.
Montaż fotowoltaiki w sezonie jesienno-zimowym to opcja dla cierpliwych. Krótkie dni i wysokie zachmurzenie nie pozwolą od razu cieszyć się niskimi rachunkami za prąd.
Niezależnie od wybranego terminu montażu, warto skonsultować się z doświadczonym instalatorem, który doradzi wybór najlepszego z dostępnych rozwiązań oraz przeprowadzi profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej. Jakość paneli PV oraz sposób ich montażu mają wpływ zarówno na efektywność energetyczną, jak i bezpieczeństwo korzystania z instalacji fotowoltaicznej.