Rośnie zainteresowanie montażem klimatyzatorów dwufunkcyjnych, które nie tylko schładzają pomieszczenia, ale także pozwalają na ich dogrzewanie np. przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych, pozwalając wykorzystać nadwyżki energii w celu poprawy komfortu termicznego w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Nowoczesne technologie grzewcze zapewniają liczne korzyści, dlatego warto bliżej poznać dostępne możliwości alternatywnych systemów grzewczych. Sprawdźmy, jak w kontekście ekonomicznym sprawdza się klimatyzacja jako urządzenie grzewcze.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy to możliwe?

Ogrzewanie klimatyzatorem może wydawać się ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to nie tylko pozwala cieszyć się komfortem termicznym, ale również stanowi alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy ceny gazu, węgla, ekogroszku, drewna opałowego, a także pelletu wzrosły nie o 10, 15, czy 20%, ale nawet o 400%! Co będzie dalej? Nie wiadomo, jednak nasilający się kryzys energetyczny nie napawa optymizmem.

Użytkownicy kotłów grzewczych na paliwa stałe mają ogromne problemy z zakupem opału niezbędnego do ogrzewania budynków. W trudnej sytuacji są także posiadacze kotłów gazowych, którzy muszą przygotować się na znaczny wzrost rachunków za ogrzewanie. Z tego względu zwiększa się zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii, które pozwalają w ekonomiczny sposób ogrzewać domy i mieszkania.

Jednym z takich rozwiązań jest wykorzystanie w celach grzewczych nowoczesnych klimatyzatorów dwufunkcyjnych. Urządzenia te działają w sposób podobny jak pompa ciepła powietrze-powietrze, pozwalając na efektywne i ekonomiczne ogrzewanie domów i mieszkań, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza -15° Celsjusza.

Jak działają klimatyzatory dwufunkcyjne?

W ostatnich latach na rynku pojawiły się zaawansowane pod względem technologicznym klimatyzatory, które nie tylko efektywnie obniżają temperaturę w pomieszczeniach, ale także pozwalają na ich dogrzewanie. Wybór urządzeń całorocznych okazuje się szczególnie opłacalny dla osób produkujących własny prąd. Instalacja fotowoltaiczna może służyć w celu zasilania klimatyzacji, gwarantując spore oszczędności.

Urządzenia klimatyzacyjne zbudowane są z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Pomiędzy nimi znajduje się rurociąg chłodniczy. W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna klimatyzatora odbiera ciepło z otoczenia, pozwalając na obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni. W tym przypadku jednostka zewnętrzna pełni funkcję parownika, a jednostka wewnętrzna skraplacza. W trybie grzania klimatyzacja działa w sposób odwrotny.

Klimatyzatory dwufunkcyjne wyposażone są w pompę ciepła typu powietrze-powietrze, zapewniając możliwość dogrzewania pomieszczeń. Ich efektywność grzewcza jest znacznie wyższa niż efektywność grzewcza grzejników elektrycznych lub farelek, z których korzystamy w sezonie przejściowym, dogrzewając przestrzeń mieszkalną, zanim zostanie uruchomione centralne ogrzewanie.

Dlaczego ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Koszty związane z utrzymaniem w pomieszczeniach komfortowej temperatury w okresie jesienno-zimowym stale rosną, dlatego coraz więcej osób decyduje się ograniczyć korzystanie z centralnego ogrzewania, aby zaoszczędzić opał oraz pieniądze, które przeznaczone są na opłacenie rachunków za gaz. Skutkuje to nie tylko obniżeniem komfortu termicznego, ale także wiąże się z ryzykiem wzrostu poziomu wilgotności powietrza, co może doprowadzić do rozwoju szkodliwych grzybów pleśniowych. Ogrzewanie klimatyzacją jest kilkukrotnie tańsze niż ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. W szczególności opłaca się w przypadku gospodarstw domowych, które produkują własny prąd za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Warto zaznaczyć, że współczynnik SCOP/COP klimatyzatorów i różnego typu grzejników elektrycznych, który określa ilość wyprodukowanej energii cieplnej przy poborze prądu na poziomie 1 kWh, przemawia na korzyść klimatyzatorów dwufunkcyjnych.

Co więcej, klimatyzatory stanowią ekologiczne źródło energii cieplnej, pozwalając ograniczyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Korzystanie z klimatyzatora nie tylko w sezonie letnim, ale także w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, ma jeszcze jedną zaletę – dzięki nowoczesnym urządzeniom można znacząco poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, redukując poziom wilgotności, a także usuwając z powietrza szkodliwe alergeny i drobnoustroje.

Podsumowanie

Klimatyzator to nie tylko urządzenie, które schładza pomieszczenia, ale także efektywna pompa ciepła, dzięki której możemy dogrzewać przestrzeń mieszkalną m.in. w sezonie przejściowym. Szczególnie opłacalne jest grzanie klimatyzacją dla osób, które zdecydowały się na montaż fotowoltaiki Zator, bo w celu podniesienia temperatury w budynku, można wykorzystać nadwyżki produkowanej energii elektrycznej, znacznie redukując wydatki związane z ogrzewaniem.