Produkcja czystej energii odnawialnej to nie tylko sposób na oszczędności, ale także poprawę stanu środowiska naturalnego. Decydując się na niemałą inwestycję, jaką jest montaż paneli fotowoltaicznych, chcemy w pełni wykorzystać ich potencjał. Niestety, często popełniane błędy np. brak odpowiedniej konserwacji paneli fotowoltaicznych, powodują, że fotowoltaika nie działa w pełni efektywnie. Sprawdźmy, jak systematyczna konserwacja paneli fotowoltaicznych przekłada się na efektywność ich działania.

Czysta energia to przyszłość, w którą stopniowo wkraczają przedsiębiorcy oraz prywatni inwestorzy. Fotowoltaika to wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, bo pozwala nie tylko na zasilanie energią elektryczną budynków, zmniejszając koszty związane z ich użytkowaniem, ale także doskonale sprawdza się m.in. w przypadku zewnętrznej infrastruktury oświetleniowej na terenach prywatnych i terenach publicznych. Obecnie każdy może korzystać z paneli fotowoltaicznych – nie dziwią już panele PV zamontowane na balkonach budynków wielomieszkaniowych oraz trawnikach czy skwerach. Co ciekawe, są również osoby, które samodzielnie próbują wykonać montaż tego typu instalacji, o czym pisaliśmy tutaj.

Nie każdy jednak pamięta, że sam zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to za mało, aby w pełni wykorzystać potencjał energii czerpanej ze słońca. Aby panele fotowoltaiczne działały bezawaryjnie i z oczekiwaną efektywnością, trzeba o nie w prawidłowy sposób dbać.

Konserwacja paneli PV to temat często pomijany w dyskusjach o zaletach i wadach fotowoltaiki. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo dbać o stan techniczny fotowoltaiki i z jakimi zagrożeniami wiąże się zaniedbywanie niezbędnych przeglądów oraz prac konserwacyjnych.

Działanie paneli fotowoltaicznych w teorii i praktyce…

Faktem jest, że panele fotowoltaiczne to bezobsługowy system do produkcji czystej energii elektrycznej, ale… na efektywność pracy modułów PV oraz bezpieczeństwo korzystania z instalacji fotowoltaicznej wpływa systematyczne dbanie o jej stan techniczny.

Warto zaznaczyć, że podstawą sprawnego działania paneli PV jest wysoka jakość samych modułów, a także akcesoriów, dzięki którym możliwy jest ich montaż oraz korzystanie z wyprodukowanej energii elektrycznej. Zakup niskiej jakości paneli PV i akcesoriów zwiększa ryzyko związane z występowaniem awarii. Co więcej, niska jakość fotowoltaiki wpływa na żywotność instalacji.

Niezależnie od tego, w jakim celu i z ilu paneli fotowoltaicznych korzystamy, trzeba pamiętać, że odpowiadamy za utrzymanie systemu w dobrym stanie technicznym. Zdarza się, że osoby korzystające z fotowoltaiki, są rozczarowane jej działaniem i zwykle ma to związek z zapominaniem o konieczności usuwania zanieczyszczeń z paneli oraz ich mycia – na fotowoltaice gromadzą się m.in. liście, pyłki, kurz, a także osady powstające podczas spalania paliw stałych, które zmniejszają efektywność ich działania.

Czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pozwala nie tylko utrzymać efektywność ich działania na odpowiednim poziomie, ale także zapobiega występowaniu awarii i usterek. Oprócz czyszczenia fotowoltaiki istotny wpływ na działanie systemu ma również stałe kontrolowanie stanu okablowania i uchwytów montażowych. Brak odpowiedniej dbałości o stan techniczny fotowoltaiki to częsta przyczyna poważnych usterek, a także bardzo niebezpiecznych awarii. Systematyczne przeglądy oraz prace konserwacyjne pozwalają np. dostrzec uszkodzenia kabli, które mogą spowodować pożar fotowoltaiki oraz budynku.

Czyszczenie fotowoltaiki najlepiej powierzyć profesjonalistom, dzięki czemu zyskamy pewność, że zostanie ono przeprowadzone w prawidłowy sposób.
W przypadku czyszczenia fotowoltaiki istotny jest nie tylko dobór bezpiecznych dla modułów PV narzędzi i akcesoriów, ale także odpowiednia pora dnia.

Oprócz usuwania z paneli fotowoltaicznych liści, gałęzi, kurzu i osadów, trzeba pamiętać o ich myciu, które pozwala usunąć z powierzchni modułów przywierające osady np. z sadzy i spadź z drzew. Zalecane jest profesjonalne czyszczenie fotowoltaiki 2 razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych powinna również uwzględniać okresowe przeglądy stanu technicznego wszystkich elementów modułów, które także należy powierzyć specjalistom. Przegląd instalacji fotowoltaicznej powinien być wykonywany nie rzadziej niż co 5 lat, jednak niezbędne jest sprawdzanie stanu technicznego fotowoltaiki po burzy, gradobiciu i wichurach, a także intensywnych opadach śniegu, bo ekstremalne zjawiska pogodowe mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne fotowoltaiki.

Podsumowanie

Systematyczna konserwacja paneli PV ma istotny wpływ na efektywność działania systemu oraz bezpieczeństwo korzystania z fotowoltaiki. Usuwanie pokrywających panele fotowoltaiczne zanieczyszczeń np. liści, a także mycie modułów oraz systematyczne wykonywanie przeglądów technicznych pozwalają przedłużyć żywotność instalacji, uchronić się przed kosztownymi i niebezpiecznymi usterkami, a także w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki jako źródła ekologicznej i taniej energii elektrycznej.