22 kwietnia 2023 roku to ważna data dla każdego, kto chce skorzystać z rządowego dofinansowania do odnawialnych źródeł energii. Nowa edycja programu Mój Prąd 5.0 pozwoli uzyskać dofinansowanie nie tylko do fotowoltaiki, ale także m.in. pompy ciepła. Sprawdźmy, jakie zmiany uwzględnia kolejna edycja programu Mój Prąd 5.0.

Inwestycja w odnawialne źródła energii pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz jest sposobem na ochronę środowiska naturalnego, którego stan wpływa na zdrowie każdego z nas. Działając globalnie i myśląc lokalnie, możemy zadbać nie tylko o siebie, ograniczając koszty związane z utrzymaniem budynków, ale także o przyszłe pokolenia, czyli m.in. nasze dzieci, wnuki i prawnuki.

Od kilku lat możliwe jest uzyskanie dofinansowania do odnawialnych źródeł energii, z czego wielu właścicieli m.in. domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorców chętnie korzysta. Zainteresowanie montażem fotowoltaiki z roku na rok wzrasta, co widać w naszym najbliższym otoczeniu.

Nowa edycja programu Mój Prąd 5.0 uwzględnia jednak nie tylko dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki, komponentów solarnych systemów fotowoltaicznych, magazynów energii, magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią. Dzięki dofinansowaniu z nowego programu Mój Prąd 5.0, który rusza 22 kwietnia 2023 roku, będzie można również sfinansować zakup pompy ciepła oraz kolektora słonecznego.

Mój Prąd 5.0 – ważne zmiany dla beneficjentów

Wcześniejsze edycje programu Mój Prąd odniosły spektakularny sukces, znacząco zwiększając zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania wiele gospodarstw domowych zmniejszyło koszty związane z korzystaniem z energii elektrycznej, co przełożyło się na stan domowych budżetów.

Nowy program Mój Prąd 5.0 uwzględnia zmieniające się potrzeby beneficjentów, oferując znacznie więcej, niż wcześniejsze edycje.

W kwestii możliwości ubiegania się o dofinansowanie z programu Mój Prąd niewiele się zmieniło – o dofinansowanie będą mogli ubiegać się prosumenci, rozliczający się w systemie net-billingu lub systemach alternatywnych. Prosumenci chcący zmodernizować istniejącą instalację PV będą musieli zrezygnować z systemu rozliczania na zasadach opustów. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach programu dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne – właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Istotną kwestią są zmiany w programie Mój Prąd 5.0, które dotyczą wysokości dofinansowania do nowych i istniejących instalacji fotowoltaicznych, a także możliwości sfinansowania z dostępnych środków zakupu pompy ciepła oraz kolektora słonecznego.

Program Mój Prąd 5.0 – ile wyniosą dopłaty do fotowoltaiki?

NFOŚiGW poinformował, że dopłaty do instalacji fotowoltaicznych mają wynieść:

  • do 6 tys. zł na panele fotowoltaiczne,
  • do 7 tys. zł na panele fotowoltaiczne oraz komponenty,
  • do 16 tys. zł na panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii,
  • do 5 tys. zł na magazyn ciepła,
  • do 3 tys. zł na system zarządzania energią.

Środki z programu Mój Prąd 5.0 pozwolą na sfinansowanie do 50% kosztów instalacji.

Program Mój Prąd 5.0 – ile wyniosą dopłaty do pomp ciepła?

Zgodnie z zapowiedzią NFOŚiGW, nowe dopłaty do pomp ciepła będą zależały m.in. od ich efektywności i wyniosą:

  • do 4,4 tys. zł – pompy ciepła powietrze-powietrze,
  • do 12,6 tys. zł – pompy ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
  • do 19,4 tys. zł – pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
  • do 19,4 tys. zł – pompy ciepła gruntowe,
  • do 3,5 tys. zł – kolektory słoneczne.

Maksymalna kwota dofinansowania z programu Mój Prąd 5.0 to 58 tys. zł.

Od kiedy można składać wnioski o dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0?

Nabór wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd rusza 22 kwietnia 2023 roku, czyli w Dzień Ziemi. Warto już teraz zainteresować się możliwością uzyskania dofinansowania, dzięki któremu zyska nie tylko środowisko naturalne, ale także domowy budżet.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że końcem 2023 roku można spodziewać się nowego programu dotacji, który będzie skierowany do przedsiębiorców.

Podsumowanie

Nowa edycja programu Mój Prąd – Mój Prąd 5.0 – rusza w dniu 22 kwietnia 2023 roku, uwzględniając nie tylko możliwość uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, ale także pompy ciepła i kolektora słonecznego. Dzięki rozszerzeniu programu będzie można dodatkowo uzyskać dofinansowanie w kwocie od 4,4 tys. zł do nawet 28 tys. zł (w zależności od efektywności pompy ciepła) oraz dofinansowanie w wysokości do 3,5 tys. zł do kolektora słonecznego.

Wnioski mogą składać osoby fizyczne m.in. właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.