Nabór wniosków o dofinansowanie do fotowoltaiki oraz urządzeń dodatkowych w programie Mój Prąd 5.0 zakończył się w ubiegłym roku. Sprawdźmy, czy planowane jest rozpoczęcie nowego naboru wniosków i uruchomienie kolejnej edycji programu Mój Prąd 6.0.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to opłacalne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć koszty korzystania z energii elektrycznej nawet o 90%. Panele fotowoltaiczne cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów, którzy chcą jedynie zmniejszyć rachunki za prąd, jak i inwestorów, którzy wybierają również inne alternatywne źródła energii m.in. pompę ciepła lub ogrzewanie na podczerwień.

W ostatnich latach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewniał możliwość uzyskania dofinansowania do istniejących i modernizowanych instalacji fotowoltaicznych. Co ważne – w każdej edycji programu Mój Prąd o dofinansowanie mogły starać się jedynie osoby, które zamontowały panele PV i rozpoczęły korzystanie z instalacji fotowoltaicznej przed złożeniem wniosku.

Czy piąta edycja programu Mój Prąd była ostatnią?

O dofinansowanie z programu Mój Prąd do zakończonych inwestycji w panele fotowoltaiczne można było się starać już w 2019 roku, gdy ruszyła pierwsza edycja programu Mój Prąd. W sumie podczas pięciu edycji programu Mój Prąd do kieszeni prosumentów trafiło około 3 miliardy złotych. Pod koniec ubiegłego roku na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiła się informacja, że: planowane jest uruchomienie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd.

Do tej pory nie podano szczegółowych informacji na temat programu Mój Prąd 6.0, co ma najprawdopodobniej związek z brakiem środków na jego finansowanie. Pojawiają się jednak głosy, że odblokowanie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy przyśpieszy podjęcie decyzji o rozpoczęciu nowej edycji programu. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że planowana jest jego kontynuacja w 2024 roku i w latach kolejnych. Co więcej, planowane jest rozszerzenie programu Mój Prąd 6.0, dzięki któremu mają pojawić się dopłaty m.in. do budowy przydomowych elektrowni wiatrowych.

Brak jest na razie szczegółowych informacji na temat wysokości kwot dopłat oraz dokładnej listy inwestycji, których koszty mogą zostać zmniejszone dzięki rządowemu wsparciu.

Warto śledzić nowe komunikaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz oficjalnej witrynie programu MP. Nieoficjalnie nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0 może ruszyć w połowie 2024 roku, jednak informacja ta nie została na razie potwierdzona.

Jeżeli nie Mój Prąd 6.0, to co?

Nadal można starać się o dofinansowanie m.in. do paneli fotowoltaicznych, które są urządzeniami dodatkowymi – taką możliwość zapewnia program Czyste Powietrze.

W programie Mój Prąd 5.0 dofinansowanie do fotowoltaiki wynosiło do 7 000 zł, a w programie Czyste Powietrze do 6 000 zł. Program Czyste Powietrze nie uwzględnia jednak dofinansowania do magazynów energii i HEMS. Istotną kwestią są też kryteria, które inwestor musi spełnić, aby skorzystać z dofinansowania. W przypadku programu Czyste Powietrze obowiązuje kryterium dochodowe.

Nie warto czekać z decyzją o montażu paneli fotowoltaicznych do momentu, aż znane będą szczegóły kolejnej edycji programu Mój Prąd. Wcześniejsze edycje programu uwzględniały możliwość uzyskania dofinansowania jedynie w przypadku zakończonej inwestycji. Zakończenie inwestycji jest równoznaczne z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej i innych urządzeń, które zostały wskazane w złożonym wniosku o dofinansowanie. Ale zanim ruszą prace, warto dowiedzieć się nieco więcej o panelach fotowoltaicznych i najczęściej popełnianych błędach przez nierzetelnych wykonawców, a także o zgłoszeniu instalacji do straży pożarnej.

Podsumowanie

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planowane jest rozpoczęcie kolejnej edycji programu Mój Prąd, który pozwala skorzystać z dofinansowania m.in. do nowych i modernizowanych instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Nie są jednak znane dokładne szczegóły i data rozpoczęcia programu Mój Prąd 6.0. Najprawdopodobniej zasady udzielania dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0 nie ulegną zmianie, dlatego nie warto czekać z decyzją o montażu fotowoltaiki do momentu pojawienia się informacji o naborze wniosków – z dofinansowania w poprzednich edycjach programu Mój Prąd mogli skorzystać jedynie inwestorzy, którzy przyłączyli instalację fotowoltaiczną i inne urządzenia wskazane w składanym wniosku.