Pompa ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością m.in. wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego urządzenia grzewczego, niezbędny jest jego prawidłowy dobór do specyfiki budynku. Sprawdźmy, jak powinien wyglądać proces doboru pompy ciepła.

Na temat działania pomp ciepła możemy znaleźć wiele sprzecznych ze sobą informacji. Jedni użytkownicy nie wyobrażają sobie powrotu do tradycyjnych systemów grzewczych, a inni czują się rozczarowani i uważają, że dali się nabić w przysłowiową butelkę. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszą przyczyną kłopotów z działaniem pompy ciepła jest montaż urządzenia, które nie zostało precyzyjnie dopasowane do zapotrzebowania energetycznego budynku. O kosztowną pomyłkę nietrudno, bo pracownicy wielu firm, które zajmują się dystrybucją i montażem pomp ciepła, nie zostali właściwie przygotowani do swojej pracy. Zanim coś zostanie podjęta decyzja, warto też zapoznać się z istotą działania pompy ciepła, o czym pisaliśmy w artykule „Jak działa pompa ciepła?

 

Dobór pompy ciepła w teorii i praktyce…

Pompa ciepła, choć niepozorna z wyglądu, kryje w sobie wyjątkowy potencjał. Aby działała w prawidłowy sposób, efektywnie ogrzewając budynek i wodę użytkową, musi zostać właściwie dobrana m.in. pod względem mocy do powierzchni obiektu budowlanego. W tym miejscu warto podkreślić, że niekorzystnym rozwiązaniem jest zarówno montaż pompy ciepła o zbyt niskiej, jak i za wysokiej mocy. W pierwszym przypadku urządzenie nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego, gdy na zewnątrz będą panowały niskie temperatury, a w drugim przypadku, będzie nieekonomiczne w użytkowaniu.

Kluczową kwestią przed zakupem i montażem pompy ciepła jest przeprowadzenie audytu energetycznego, dzięki któremu możliwe jest określenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Na zapotrzebowanie energetyczne budynku wpływają różne czynniki, które związane są m.in. z powierzchnią budynku i jego konstrukcją.

 

Dobór pompy ciepła krok po kroku

Jak już zostało wspomniane, efektywne i ekonomiczne ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej jest możliwe tylko wówczas, gdy urządzenie grzewcze zostanie precyzyjnie dopasowane do specyfiki budynku. Zanim przejdziemy do montażu pompy ciepła, niezbędne jest wzięcie pod uwagę wszystkich czynników, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Po pierwsze: ocena stanu faktycznego budynku

Pierwszy etap doboru pompy ciepła uwzględnia określenie stanu faktycznego budynku, na który składają się m.in.:

  • typ budynku;
  • zastosowane materiały konstrukcyjne;
  • kubatura budynku;
  • liczba ogrzewanych i nieogrzewanych pomieszczeń;
  • grubość ścian i rodzaj zastosowanych podczas ich wznoszenia materiałów;
  • rodzaj zastosowanego docieplenia ścian, podłóg, stropów i dachu;
  • liczba i wymiary otworów okiennych oraz drzwiowych;
  • rodzaj okien i drzwi, a także obecność dużych przeszkleń;
  • rodzaj zastosowanej wentylacji w domu.

Podczas audytu energetycznego, którym zawsze powinien zostać poprzedzony montaż urządzenia grzewczego starszej i nowej generacji, możliwe jest zdobycie cennych informacji na temat obiektu budowlanego. Służą one w celu dokonania niezbędnych obliczeń, które pozwalają precyzyjnie określić zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Warto wiedzieć, że na dobór pompy ciepła do ogrzewania wody użytkowej, wpływa liczba osób, które będą z niej korzystały, a także preferowany sposób codziennej kąpieli, który może powodować znaczne zwiększenie zużycia podgrzewanej wody.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na dobór pompy ciepła, są także oczekiwania dotyczące temperatury otoczenia i temperatury wody użytkowej.

Po drugie: prawidłowa analiza danych

Wszystkie powyższe czynniki w mniejszym lub w większym stopniu wpływają na dobór pompy ciepła. Właściwa analiza pozyskanych podczas audytu energetycznego danych to podstawa podczas doboru pompy ciepła. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii grzewczych i móc cieszyć się zarówno komfortem termicznym, jak i niskimi rachunkami za ogrzewanie, trzeba powierzyć dobór i montaż pompy ciepła profesjonalistom. Dzięki temu unikniemy poważnych błędów i związanych z nimi dużych wydatków.

Po trzecie: dobór właściwego urządzenia

Typ i moc pompy ciepła dobierane są z uwzględnieniem powyżej wyszczególnionych kryteriów, a także rodzaju odbiorników ciepła i typu instalacji grzewczej – ogrzewanie z wykorzystaniem np. grzejników starszego typu, ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe itp.

 

Podsumowanie

Dobór pompy ciepła powinien uwzględniać kilka etapów, podczas których pozyskiwane są ważne dane na temat budynku. Są one później poddawane analizie, której wyniki okazują się kluczowe podczas wyboru typu i mocy pompy ciepła. Aby pompa ciepła w efektywny i ekonomiczny sposób ogrzewała budynek i ciepłą wodę użytkową, nie można pominąć procesu jej profesjonalnego doboru, który powinniśmy powierzyć dysponującym odpowiednią wiedzą i doświadczeniem specjalistom. Wybór pompy ciepła „na oko” lub na podstawie z góry ustalonego szablonu, który uwzględnia jedynie dane dotyczące metrażu ogrzewanej powierzchni użytkowej budynku, to najczęstsza przyczyna problemów z działaniem pompy ciepła, a także braku opłacalności korzystania z tego rozwiązania. Warto też rozważyć połączenie pompy ciepła z systemem od KZ Fotowoltaika Zator, aby uzyskać większe oszczędności i szybszy zwrot z inwestycji.