Instalacje fotowoltaiczne od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością, jednak nadal spotykamy się z wieloma mitami na temat ich funkcjonowania. Jednym z nich jest efektywność działania paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni, których w naszej strefie klimatycznej nie brakuje. Sprawdźmy, czy i z jaką efektywnością fotowoltaika działa w pochmurne dni, w nocy oraz w sezonie zimowym.

Dzięki fotowoltaice można produkować tani prąd. Mechanizm działania paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowany – odpowiednio skonstruowane ogniwa przetwarzają docierającą do nich energię słoneczną na energię elektryczną. Aby w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii, instalacja fotowoltaiczna musi zostać zamontowana w odpowiednim miejscu. Im jest ono bardziej nasłonecznione, tym efektywność działania instalacji jest większa. Pomijając techniczne szczegóły działania paneli fotowoltaicznych, kluczową kwestią dla opłacalności korzystania z tego rozwiązania jest dostępność słońca, bez którego nie zostanie wytworzony prąd. Na efektywność działania instalacji fotowoltaicznej wpływają różne czynniki, do których zaliczamy:

  • zacienienie paneli PV przez drzewa oraz inne budynki,
  • kąt oraz kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych,
  • systematyczne oczyszczanie paneli z kurzu i liści oraz usuwanie gromadzącego się na nich śniegu (więcej o odśnieżaniu paneli pisaliśmy tutaj).

Brak słonecznej pogody nie jest równoznaczny z brakiem działania paneli fotowoltaicznych. Faktem jest, że gruba warstwa chmur wpływa na produkcję prądu, jednak nie powoduje, że panele PV nie działają. Jednym z częściej powielanych mitów na temat instalacji fotowoltaicznych jest brak opłacalności korzystania z tego rozwiązania poza sezonem letnim. Nie jest to zgodne z prawdą, bo promienie słoneczne przebijają się przez chmury, docierając do paneli fotowoltaicznych, jednak efektywność działania instalacji fotowoltaicznej jest niższa podczas pochmurnej pogody.

Ile energii produkują panele fotowoltaiczne w pochmurne dni?

Na efektywność działania paneli fotowoltaicznych wpływa nie tylko pogoda. Kluczowe jest właściwe zaprojektowanie instalacji, bo tylko wówczas będzie ona opłacalnym rozwiązaniem. Nie mniej ważny jest dobór paneli PV, których asortyment różni się pod względem jakości.

W pochmurne dni efektywność działania paneli fotowoltaicznej spada, jednak nadal produkują one energię elektryczną, działając z 10-20% mocą. Dotyczy to całkowitego zachmurzenia. W przypadku zmiennej pogody panele fotowoltaiczne działają z wyższą mocą, bo dociera do nich więcej promieni słonecznych.

Warto wiedzieć, że istnieją skuteczne rozwiązania, które pozwalają zabezpieczyć się na wypadek gorszej pogody np. magazyny energii.

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?

Za dnia do Ziemi docierają promienie słoneczne, nawet jeżeli jest całkowite zachmurzenie. W nocy sytuacja wygląda nieco inaczej, bo brak jest oddziałującej na instalację PV energii słońca. Oznacza to, że nie produkuje ona prądu od zachodu do wschodu słońca. Trwają intensywne prace, które mają na celu rozwiązanie tego problemu, jednak na obecny moment, proponowane rozwiązania mają więcej wad niż zalet.

Jak na efektywność działania fotowoltaiki wpływa deszcz i śnieg?

Opady atmosferyczne również zmniejszają efektywność działania paneli PV. Tutaj warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – kiedy pada deszcz lub śnieg, mamy do czynienia z zachmurzeniem. Po drugie – warstwa śniegu, która zbiera się na panelach fotowoltaicznych, ogranicza efektywność ich działania nawet w słoneczne, zimowe dni. Z tego względu niezbędne jest ustawienie modułów w sposób, który ułatwi utrzymanie ich w czystości, a także systematyczne dbanie o usuwanie z paneli PV śniegu, lodu oraz warstwy osadzających się na nich zanieczyszczeń m.in. pyłu.

Podsumowanie

Efektywność działania fotowoltaiki w pochmurne dni spada. Jest to związane z ograniczonym dostępem do energii słonecznej, która przetwarzana jest na energię elektryczną. Przy całkowitym zachmurzeniu np. w sezonie jesienno-zimowym panele fotowoltaiczne działają z 10-20% mocą. Ze względu na brak promieniowania słonecznego nie jest jednak możliwe wytwarzanie prądu w nocy. Istotną kwestią jest również działanie fotowoltaiki w okresie opadów deszczu i śniegu. Jeżeli panele fotowoltaiczne są utrzymywane w odpowiedniej czystości – usuwany jest z nich śnieg i lód – to działają z mocą zależną od pogody. A jeśli wciąż zastanawiacie się nad montażem instalacji PV, sprawdźcie ofertę i realizacje wykonywane przez KZ Fotowoltaika Zator.