Stało się – idzie nowe, a wraz z nim szereg zmian, które wbrew pozorom mogą okazać całkiem korzystne nie tylko dla osób fizycznych, ale także dla polskiej energetyki. Mnogość możliwości uzyskania dotacji, m.in. na: budowę nowej lub rozbudowę starej mikroinstalacji, magazyny energii czy skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej – to wszystko czeka na tych, którzy zdecydują się złożyć wniosek od 15 kwietnia. Cena? Przejście na net-billing. Mówi się, że lepsze wrogiem dobrego, ale zobaczmy, na ile to prawda i jak przedstawiają się założenia czwartej edycji programu Mój Prąd.

Nowe zasady, nowe wyzwania

Jak wiadomo, net-biling zaczął obowiązywać 01.04.2022 r., przyprawiając o ból głowy wiele osób, które do tej pory stały przed dylematem ubiegania się o dotacje w ramach programu Mój Prąd. Wszystko rozchodzi się o to, że nawet po uwzględnieniu okresów przejściowych (pisaliśmy o nich TUTAJ) zwrot z inwestycji wydłuży się. Jednak nowe rozdanie dotacyjne sprawia, że wreszcie można wdrożyć nowocześniejsze instalacje – bardziej wydajne i z pożytkiem dla wszystkich uczestników polskiego ekosystemu energetycznego. Na czwartą edycję przeznaczono 350 mln zł z opcją zwiększenia puli środków. Dotychczas program cieszył się ogromną popularnością (1,8 mld zł), zarówno ze strony osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Jednak brak kompleksowej modernizacji sieci przesyłowych sprawia, że problem ten coraz bardziej daje o sobie znać, stąd też wynikają diametralne zmiany w regulaminie kolejnej edycji startującej 15.04.2022 r. Więcej informacji nt. zasad składania wniosków znajdziecie TUTAJ.

Ile i na co można przeznaczyć dotację w programie Mój prąd 4.0?

Maksymalna dotacja wynosi 20 500 zł, a poziom dofinansowania może osiągnąć do 50% kosztów kwalifikowanych. Warunkiem jest przeprowadzenie inwestycji obejmującej nie tylko klasyczny system mikroinstalacji PV, ale także dodatkowe elementy w postaci magazynu energii elektrycznej, magazynu ciepła oraz systemu zarządzania energią (HEMS/EMS). Warto tutaj zaznaczyć, że skorzystanie z takiego poziomu dotacji jest przeznaczone wyłącznie dla osób fizycznych, które posiadają umowę kompleksową lub umowę sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (np. Tauron), a ponadto zamierzają rozliczać się w systemie net-billing. Niestety, mimo zapowiedzi nie zdecydowano się na dotowanie przydomowych ładowarek samochodów elektrycznych. A szkoda, bo tak kompleksowe rozwiązanie mogłoby zwiększyć atrakcyjność programu, zwłaszcza że elektryfikacja motoryzacji stała się faktem i będzie postępować z każdym rokiem, również w Polsce.

Sprawdź, ile zgarniesz, jeśli rozbudujesz istniejącą instalację PV

To ważna kwestia dla wielu osób, które były beneficjentami poprzednich edycji programu Mój Prąd i wciąż rozliczają się wg systemu opustów (net-meteringu), bowiem istnieje możliwość efektywnej rozbudowy dotychczasowej mikroinstalacji PV. Chodzi o np. wspomniane wyżej magazyny energii i/lub system HEMS/EMS. W tym przypadku takie gospodarstwo domowe może otrzymać dofinansowanie w wysokości:

  • do 2 000 zł na samą instalację PV,
  • do 5 000 zł na magazyn ciepła,
  • do 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej,
  • do 3 000 zł na system HEMS/EMS.

W przypadku wzbogacenia istniejącego systemu PV o wszystkie wyżej wymienione komponenty można zgarnąć nawet 17 500 zł. Co istotne, aby otrzymać pieniądze na system zarządzania energią, należy kupić i zamontować przynajmniej jeden magazyn czy to energii elektrycznej, czy ciepła – można też oba.

Sprawdź, ile zyskasz, gdy zgłosisz nowy system fotowoltaiczny

O największą kwotę dotacji w czwartej edycji programu mogą wnioskować osoby fizyczne, które jeszcze nie korzystały z poprzednich rozdań – będzie to kwota do 20 500 zł. Należy podkreślić, że wcale nie trzeba zakładać tak kompleksowej instalacji, o której była mowa wcześniej. Można też poprzestać na samych modułach PV, by otrzymać do 4000 zł dofinansowania. Jednak biorąc pod uwagę obowiązkowego od 1 kwietnia br. przejścia na system rozliczania net-billing jest to rozwiązanie o bardzo niskiej opłacalności. Zobaczmy zatem, ile można zyskać, decydując się poszczególne komponenty systemu fotowoltaicznego:

  • do 4 000 zł na samą instalację PV bez innych komponentów,
  • do 5 000 zł na instalację PV przy zakupie innych komponentów,
  • do 5 000 zł na magazyn ciepła,
  • do 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej,
  • do 3 000 zł na system HEMS/EMS.

Jak widać, najbardziej opłacalne jest więc połączenie modułów PV z jednym lub dwoma magazynami, a jeszcze lepiej także z systemem zarządzania energią. Jeżeli ktoś planował założenie samej mikroinstalacji w systemie net-billing doskonale widzi, że nie ma to większego sensu. W kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej i drożejących źródeł energii, warto dobrze przemyśleć planowaną inwestycję, aby nie tylko uzyskać wysoki poziom dofinansowania, ale również zapewnić sobie dostęp do czystej, efektywnej względnie taniej energii na kolejne lata.

Inne korzyści

Na pewno zaliczymy do nich ulgę termomodernizacyjną, co ważne – nawet w przypadku wcześniejszego korzystania z niej. To bardzo dobra opcja dla osób nieobjętych kwotą wolną od podatku dochodowego. Podobnie jak w poprzedniej edycji, wnioski będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną, więc odpada dojazd do wojewódzkich oddziałów NFOŚiGW. Jeśli chodzi o koszty kwalifikowane, to na ich poczet zalicza się zakup, transport i montaż zarówno mikroinstalacji PV, jak również magazynu/-ów i systemu HEMS/EMS. Dofinansowanie oznacza koszty kwalifikowane do poziomu 50%, natomiast ich okres liczy się od 01.02.2020 r.

Podsumowanie

Można by rzec, iż z dużej chmury, mały deszcz, ale z drugiej strony znacznie urosły całościowe wydatki na inwestycję. Wcześniej przeciętna mikroinstalacja PV kosztowała ok. 22 tys. zł, a teraz poprzeczka została podniesiona znacznie wyżej. Aby maksymalnie skorzystać z potencjału czwartej edycji programu i zrekompensować mniej korzystne rozliczenie net-billingiem, taka instalacja będzie kosztować więcej. Tak czy inaczej jest to wyraźna zachęta do rezygnacji z zakładania przewymiarowanych instalacji. W efekcie warto kalkulować i wybrać opcję dopasowaną do potrzeb swojego gospodarstwa domowego w czym pomoże zespół KZ Fotowoltaika Zator.