Panele fotowoltaiczne cieszą się największą popularnością spośród wszystkich rozwiązań z zakresu czystej energii. Fotowoltaika nie wymaga uciążliwej obsługi, dlatego na inwestycję w panele PV decydują się nie tylko np. właściciele domów jednorodzinnych, ale także przedsiębiorcy. Co jakiś czas słyszymy o „ciemnej stronie fotowoltaiki”, czyli związanych z nią pożarach. Sprawdźmy, czy pożary fotowoltaiki stanowią realne zagrożenie dla każdego z jej użytkowników.

Panele fotowoltaiczne pozwalają korzystać z czystej energii, dzięki której można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd i przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Od kilku lat rośnie popularność paneli fotowoltaicznych wśród prywatnych inwestorów oraz przedsiębiorców. Nie ma się czemu dziwić, bo panele PV pozwalają uniezależnić się od dostaw energii oraz są sposobem na niemałe oszczędności. Decydując się na montaż fotowoltaiki, można płacić nawet 90% mniej za energię elektryczną i nie martwić się stale rosnącymi cenami prądu.

Od jakiegoś czasu pojawiają się niepokojące informacje na temat pożarów instalacji fotowoltaicznych. Pożar fotowoltaiki stanowi zagrożenie nie tylko dla samej instalacji, ale także budynku, na którego dachu się znajduje, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat najczęstszych przyczyn oraz sposobów zapobiegania pożarom paneli fotowoltaicznych.

Co może doprowadzić do pożaru fotowoltaiki?

Pożar paneli fotowoltaicznych najczęściej spowodowany jest zwarciem w instalacji elektrycznej lub panelu fotowoltaicznym. Do zwarcia nie dochodzi jednak bez przyczyny. Zwykle winowajcą jest niska jakość paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych do ich montażu akcesoriów. Wybór nieodpowiedniego sprzedawcy oraz instalatora paneli fotowoltaicznych zwiększa ryzyko nie tylko wybuchu pożaru, ale także może wpływać na sprawność instalacji. Co więcej, niskiej jakości panele fotowoltaiczne mają krótką żywotność i często ulegają awariom, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.

Inne przyczyny pożaru paneli fotowoltaicznych to m.in. uderzenie pioruna. Przed uszkodzeniem fotowoltaiki przez prąd pioruna oraz związanymi z burzą zagrożeniami, możemy się chronić, inwestując w instalację odgromową. Wykonanie instalacji odgromowej to dodatkowy koszt, którego inwestorzy starają się uniknąć, jednak trzeba pamiętać, że uszkodzenie paneli fotowoltaicznych oraz instalacji pozwalającej na korzystanie z czystej energii przez prąd pioruna, będzie wiązało się ze znacznie większymi wydatkami.

Do uszkodzenia elementów instalacji, które zwiększa ryzyko wybuchu pożaru, może również dojść np. podczas silnego wiatru, gradobicia, oberwania chmury lub intensywnych opadów ciężkiego śniegu, dlatego po ekstremalnych zjawiskach pogodowych powinien zostać wykonany przegląd instalacji. Konserwację i przeglądy instalacji fotowoltaicznej trzeba powierzyć profesjonalistom, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem oraz mają stosowne uprawnienia.

Do pożaru paneli fotowoltaicznych mogą także doprowadzić m.in. samodzielne czyszczenie fotowoltaiki oraz brak niezbędnego zabezpieczenia elektrycznego całego systemu. Kilka ciekawych informacji o bezpieczeństwie instalacji PV znajduje się tutaj.

Jak chronić się przed pożarem paneli fotowoltaicznych?

Inwestując w panele fotowoltaiczne, powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Projekt i wykonanie najlepiej powierzyć ekspertom, którzy zadbają o dobór odpowiednich elementów i zabezpieczeń instalacji oraz w prawidłowy sposób je zamontują. Trzeba mieć świadomość, że popełnione na etapie wyboru paneli PV i ich montażu błędy, zwiększają ryzyko związane z pożarem oraz mogą przełożyć się na sprawność instalacji.

Aby uniknąć pożaru paneli fotowoltaicznych, który związany jest z uderzeniem pioruna, trzeba zainwestować w system odgromowy. Instalacja odgromowa w sytuacji zagrożenia przejmie prąd pioruna i odprowadzi go do ziemi. Warto wiedzieć, że zewnętrzna instalacja odgromowa powinna zostać uzupełniona instalacją wewnętrzną, która chroni przed uszkodzeniem urządzeń podłączonych do prądu.

Ryzyko wybuchu pożaru na skutek np. zwarcia w instalacji elektrycznej zmniejszają również systematycznie wykonywane przeglądy oraz konserwacja paneli PV.

Jak duże jest ryzyko pożaru paneli fotowoltaicznych?

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, można uniknąć pożaru fotowoltaiki, za który najczęściej odpowiadają błędy w doborze modułów, błędy instalacyjne i brak serwisowania. Warto również zapoznać się z tematem wad i zalet samodzielnego montażu paneli – artykuł na ten temat można przeczytać tutaj.

Podsumowanie

Pożar paneli fotowoltaicznych stanowi zagrożenie nie tylko dla samej instalacji, ale także budynku. W Polsce rocznie dochodzi do kilkuset pożarów bezpośrednio lub pośrednio związanych z instalacją fotowoltaiczną, które spowodowane są błędami popełnionymi podczas wyboru i montażu elementów instalacji fotowoltaicznej, a także nieprawidłowym użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej. Sporadycznie zdarza się, że pożar fotowoltaiki dotyczy wysokiej jakości, prawidłowo zamontowanych i poddawanych systematycznym przeglądom instalacji fotowoltaicznej.