Program „Moje Ciepło”

Priorytetem tej formy wsparcia jest rozwój źródeł OZE w zakresie ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej przy pomocy pomp ciepła bazujących na nośnikach energii jakimi są grunt, woda i powietrze. Ponadto program ma na celu popularyzację energetyki prosumenckiej przede wszystkim w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Program „Moje ciepło” to szansa na otrzymanie dotacji dla osób prywatnych. Dzięki niemu można zakupić i/lub zamontować nowoczesne, ekologiczne i wydajne źródło ciepła we własnym domu. Organizatorem wsparcia jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program rozłożono w czasie – rozpoczął się 29.04.2022 i wg założeń ma trwać do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania środków, których maksymalny limit to 600 mln zł.

Co można sfinansować w ramach programu „Moje Ciepło”?

Zgodnie z założeniami wsparcia, dofinansowaniem objęto inwestycje w ekologiczne źródła ogrzewania w postaci:

pompy ciepła gruntowej,
pompy ciepła typu powietrze-powietrze w systemie centralnym,
pompy ciepła typu powietrze-woda.

Oczywiście każdy system ogrzewania musi spełniać określone standardy efektywności energetycznej w odniesieniu do ogrzewanych pomieszczeń – co najmniej klasa A+ dla temp. zasilania min. 55°C. Co ciekawe, również hybrydowe pompy ciepła objęte są dofinansowaniem, ale z wyłączeniem systemów, w których występują źródła ogrzewania na paliwa stałe.

Wnioskodawca, w zależności od wybranego rodzaju pompy ciepła, otrzyma dotację w wysokości do 21 tys. zł na gruntową pompę ciepła lub maksymalnie 7 tys. zł na urządzenie typu powietrze-powietrze czy typu powietrze-woda. Jednocześnie procentowy udział w kosztach kwalifikowanych nie może wynieść więcej niż 30%. Warto podkreślić, że beneficjenci posiadający Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na zwiększony z 30% do 45% udział w kosztach kwalifikowanych.

Podsumowanie

Program „Moje Ciepło” to dogodna forma wsparcia dla właścicieli nowych budynków mieszkalnych, którzy pragną korzystać z nowoczesnego, bezobsługowego i czystego źródła ogrzewania. Warto pamiętać, że koszty poniesione w programie można zaliczyć na poczet ulgi termomodernizacyjnej, a tym samym obniżyć podatek dochodowy. Wniosek można złożyć samodzielnie przez Internet lub z pomocą wykonawcy. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju wsparcia, warto odwiedzić stronę internetową programu, a także regularnie zaglądać do zakładki aktualności.

Zapraszam do kontaktu

Napisz lub zadzwoń.

Przejdź do kontaktu

Dowiedz się więcej

  • Jak dbać o pompę ciepła zimą?

Jak dbać o pompę ciepła zimą?

15 stycznia 2024|

Pompa ciepła to urządzenie przystosowane do ciągłej pracy przez cały rok. Sprawdźmy, w jaki sposób przygotować pompę ciepła do sezonu zimowego i na co warto zwrócić uwagę, gdy temperatura spada poniżej zera oraz pojawiają się [...]

  • czy_fotowoltaika_dziala_w_zimie

Czy fotowoltaika działa w zimie?

15 grudnia 2023|

Panele fotowoltaiczne pozwalają produkować czysty prąd z promieni słonecznych, które docierają do ogniw, a następnie są przetwarzane na energię elektryczną. Zimą dni są dużo krótsze i rzadziej możemy cieszyć się słoneczną pogodą, co przekłada się [...]

  • rejestracja-pompy-ciepla-w-CRO

Czy trzeba zarejestrować pompę ciepła?

15 listopada 2023|

Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i wody użytkowej oraz przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Zarówno już użytkowane, jak i nowe pompy ciepła podlegają obowiązkowi rejestracji. [...]